Маршал на клона

От Уикипедия, свободната енциклопедия
Отидете на навигация Отидете на търсене
Маршалска звезда на маршала и главен маршал на клона
Презрамка към униформата на маршала на авиацията (1955-1974).
Презрамка към униформата на маршала на артилерията (1955-1974).
Презрамка към униформата на маршала на бронираните войски (1955-1974).
Презрамка към униформата на маршала на инженерните войски (1955-1974).
Презрамка към униформата на маршала на сигналния корпус (1955-1974).

Маршал на военните, силите и специалните сили - група военни звания във въоръжените сили на СССР : маршал на артилерията ( отдел на военните ), маршал на авиацията (клон на силите), маршал на бронираните сили (отдел на военните), маршал на инженерните войски ( специални части ), маршал на сигналните войски (специални войски).

Към военното звание на маршал в резерв или в пенсия бяха добавени съответно думите „резерв“ (например маршал на сигналните войски на резерва ) или „пенсиониран“ (например маршал на авиацията, пенсиониран ).

Ранг на институцията

Званията маршал на рода на силите и войските (авиация, артилерия и бронирани сили) са въведени с указ на Президиума на Върховния съвет на СССР от 16 януари 1943 г. На 9 октомври 1943 г. са въведени и званията на маршал на специалните части : инженерни войски и маршал на сигналния корпус. Всички тези пет звания съответстват на общооръжейния чин генерал от армията . По-рано, през 1940 -1943 г., най-високото военно звание, посочващо видовете сили (сили) и специални части, бяха " генерал-полковник от артилерията ", " ... Авиацията " и други подобни.

Поради командването на формированията на автобронираните войски, до и включително обединението, личните военни звания на генералите в танковите войски имаха префикс, например „ генерал-майор от танковите войски “, а висшето ръководство ( постовете на началника на дирекцията и други, тоест тези, свързани с всички ABTV на въоръжените сили на RKKA - заместник-народен комисар на отбраната) маршал и главен маршал - "... бронята на танковите войски."

Създаването на тези редици беше повлияно от увеличаването на въоръжените сили на СССР (разпределени бяха "основните (основните)" клонове на войските (силите) и специалните сили на Червената армия , от чиито действия зависеше успехът в операциите ), а не британските „маршалски“ звания на ВВС , смислено съответстващи на общовойскови генерали („Маршал на Кралските военновъздушни сили“, „Главен маршал“, „Маршал“, „Вицемаршал“). Освен това самата система на тези съветски звания идва от системата на традиционните звания (военни длъжности - военни звания), присвоени на пълни генерали от оръжията : " генерал от артилерията ", " генерал от кавалерията ", " генерал-инженер " . До октомври 1917 г. изброените генерални звания са в руската армия; тъй като са германски по произход, те са съществували и през 40-те години на миналия век в германските въоръжени сили ( Вермахт ).

младше военно звание:
генерал-полковник
Значка на Червената армия.svg
маршал
вид войски
висше военно звание:
Основен
маршал
вид войски

Отличителни знаци

Отличителните знаци на маршалите от родовете на силите, войските и специалните части, утвърдени на 6 февруари 1943 г., се различават от тези на генералите от армията ; на ремъците на маршалите от клоновете на службата, войските и специалните части, вместо четири звезди в един ред, имаше една голяма звезда и емблемата на клона (силите) и специалните сили - точно като презрамките на маршалите на Съветския съюз носеше една голяма звезда и герба на СССР . Със заповед на Народния комисар на отбраната на СССР от 26 октомври 1943 г. диаметърът на звездата на презрамките на маршалите на служебните оръжия, войските и специалните части е намален от 50 на 40 мм. На врата се носеше звезда Маршал от специален модел , която се различава от звездата на Маршалите на Съветския съюз - без диаманти между гредите и малко по-малък диаметър; цветът на лентата се различаваше в зависимост от вида на войските. Впоследствие същата звезда Маршал е посочена за носене от адмирали на флота (1962) и генерали от армията (1974). Презрамките на армейските генерали станаха напълно подобни на пагоните на маршалите от военните родове, с изключение на емблемите.

Присвояване на титла

Първият маршал на клона на силите, войските и специалните части е два дни след въвеждането на тази група от звания маршал на артилерията Николай Николаевич Воронов (18 януари 1943 г.). През същата 1943 г. маршали стават иавиаторите А. А. Новиков (17 март) и А. Е. Голованов (3 август). На 21 февруари 1944 г. Воронов и Новиков стават първите главни маршали на бойните родове . В същия ден първите танкови маршали П. А. Ротмистров и Я. Н. Федоренко , маршалът на инженерните войски М. П. Воробьов и маршалът на сигналния корпус И. Т. Пересипкин бяха повишени в званието.

През следващите години чин маршал на клон на военните (сили) и специални сили е възложено на най-високата командването на съответните отрасли на военните ( Pokryshkin , Skomorokhov , Kozhedub ).

Званието маршал на клона на службата (силите) и специалните сили се носи от: маршал на авиацията - 32 военни командири (от които 7 по-късно са удостоени със званието главен маршал на авиацията), маршал на артилерията - 13 (от които 3 - по-късно началник; Главен маршал на артилерията В. Ф. Толубко - единственият военен водач, който преди да бъде удостоен със званието главен маршал на клон на въоръжените сили, не е бил чин маршал на същите войски, а на генералната армия звание генерал от армията ), бронирани сили - 8 (от които 2 началник), инженерни войски - 6, войски за връзка - 4.

В специалните части – инженерни и комуникационни – никой не получи звание главен маршал.

Най-младите маршали на бойните въоръжени (сили) и специалните части бяха 39-годишният летец А. Е. Голованов (1943 г.) и сигналист И. Т. Пересипкин (1944 г.); на следващата година Голованов става най-младият главен маршал.

Маршалите на бойните оръжия, подобно на други висши военни ръководители, преживяха репресии и съдбата на някои от тях беше трагична: Худяков , Новиков, който беше застрелян, прекара почти шест години в затвора вместо пет (според присъдата на съда) и е освободен през февруари 1952 г., Яковлев (който прекара една година в затвора и е освободен едва след смъртта на Сталин); и по-късно, вече по времето на Хрушчов, Варенцов , лишен от военни награди и понижен във връзка със случая Пенковски . Освен това двама маршали от бойните оръжия - Неделин и Харченко - загинаха при бедствия по време на служба.

Изключване на ранг

Званието маршал на бронираните сили е изключено с Указ на Президиума на Върховния съвет на СССР № 89-XI „За военните звания на офицерите от въоръжените сили на СССР“ от 26 април 1984 г. списък на военните звания във въоръжените сили на СССР .

Последният, който е удостоен с военното звание маршал на рода на силите (войските) и специалните сили, е през август 1991 г. министърът на отбраната на СССР Евгений Иванович Шапошников (маршал на авиацията).

Законът на Руската федерация „За военния дълг и военната служба“ (№ 4455-I от 25 март 1993 г.) обедини системата от генерални звания във всички родове на въоръжените сили (силите) и специалните сили: званията на маршал на авиацията, маршал на артилерията, маршал на инженерните войски, военен маршал на комуникациите, званията на главните маршали бяха изключени от списъка на военните звания на руските въоръжени сили , най-високото "генерално" звание беше званието армейски генерал , а "маршал" е бил в ранг маршал на Руската федерация.

Последният от военните ръководители, който носеше чин маршал на клон на военните (пенсиониран - пенсиониран авиомаршал), беше Е. И. Шапошников, който почина на 8 декември 2020 г.

Заплата

Размерът на месечната заплата според военното звание - " маршал на клона на войските и специалните сили ", " главен маршал на клона на военните ", " маршал на авиацията " и " главен маршал на авиацията " през 2019 г. 27 000 рубли . Същата заплата е установена и за военното звание „генерал от армията”.

Списък на маршалите на бойните въоръжения (сили) и специалните части

Артилерийски маршали

  1. Воронов, Николай Николаевич - 18 януари 1943 г., главен маршал на артилерията (1944 г.)
  2. Яковлев, Николай Дмитриевич - 21 февруари 1944 г., губи ранга си 1952 - 1953 г.
  3. Чистяков, Михаил Николаевич - 25 септември 1944 г
  4. Неделин, Митрофан Иванович - 4 август 1953 г. , главен маршал на артилерията ( 1959 г. )
  5. Варенцов, Сергей Сергеевич - 11 март 1955 г. , главен маршал на артилерията ( 1961 г. ), понижен до генерал-майор (1963 г.)
  6. Казаков, Василий Иванович - 11 март 1955г
  7. Казаков, Константин Петрович - 28.04.1962г
  8. Бажанов, Юрий Павлович - 18 юни 1965г
  9. Кулешов, Павел Николаевич - 28 октомври 1967 г
  10. Одинцов, Георги Федотович - 22 февруари 1968 г
  11. Переделски, Георги Ефимович - 5 ноември 1973 г
  12. Бойчук, Ефим Василиевич - 4 ноември 1980 г
  13. Михалкин, Владимир Михайлович - 15 февруари 1989 г

Въздушни маршали

  1. Новиков, Александър Александрович - 17 март 1943 г., главен маршал на авиацията (1944 г.)
  2. Голованов, Александър Евгениевич - 3 август 1943 г., главен маршал на авиацията (1944 г.)
  3. Астахов, Фьодор Алексеевич - 19 август 1944 г
  4. Ворожейкин, Григорий Алексеевич - 19 август 1944 г
  5. Скрипко, Николай Семьонович - 19 август 1944г
  6. Фалалеев, Фьодор Яковлевич - 19 август 1944г
  7. Худяков, Сергей Александрович (Ханферянц, Арменак Артьомович) - 19 август 1944 г.
  8. Жаворонков, Семьон Федорович - 25 септември 1944 г
  9. Вершинин, Константин Андреевич - 3 юни 1946 г. , главен маршал на авиацията ( 1959 г. )
  10. Жигарев, Павел Федорович - 3 август 1953 г. , главен маршал на авиацията ( 1955 г. )
  11. Руденко, Сергей Игнатиевич - 11 март 1955 г
  12. Судец, Владимир Александрович - 11 март 1955г
  13. Красовски, Степан Акимович - 8 май 1959 г
  14. Савицки, Евгений Яковлевич - 6 май 1961 г
  15. Агалцов, Филип Александрович - 28 април 1962 г
  16. Логинов, Евгений Федорович - 28 октомври 1967 г
  17. Кутахов, Павел Степанович - 1969 г. , главен маршал на авиацията ( 1972 г. )
  18. Борзов, Иван Иванович - 16 декември, 1972 г.
  19. Покришкин, Александър Иванович - 16 декември 1972 г
  20. Бугаев, Борис Павлович - 5 ноември 1973 г. , главен маршал на авиацията ( 1977 г. )
  21. Зимин, Георги Василиевич - 5 ноември 1973 г
  22. Ефимов, Александър Николаевич - 29 април 1975 г
  23. Пстиго, Иван Иванович - 29 април 1975 г
  24. Силантев, Александър Петрович - 19 февруари 1976 г
  25. Колдунов, Александър Иванович - 28 октомври 1977 г. , главен маршал на авиацията ( 1984 г. )
  26. Skorikov Григорий Петрович - ноември 4, 1980 г.
  27. Скоморохов, Николай Михайлович - 2 ноември 1981г
  28. Кирсанов, Пьотър Семьонович - 16 декември 1982 г
  29. Константинов, Анатолий Устинович - 30 април 1985 г
  30. Кожедуб, Иван Никитович - 6 май 1985 г
  31. Волков, Александър Никитович - 15 февруари 1989 г
  32. Шапошников, Евгений Иванович - 26 август 1991 г

Маршали на бронираните сили

  1. Ротмистров, Павел Алексеевич - 21 февруари 1944 г., главен маршал на бронираните сили ( 1962 г. )
  2. Федоренко, Яков Николаевич - 21 февруари 1944 г
  3. Богданов, Семьон Илич - 1 юни 1945г
  4. Рибалко, Павел Семьонович - 1 юни 1945 г
  5. Катуков, Михаил Ефимович - 26 октомври 1959 г
  6. Полубояров, Павел Павлович - 28.04.1962г
  7. Бабаджанян, Амазасп Хачатурович - 28 октомври 1967 г. , главен маршал на бронираните войски ( 1975 г. )
  8. Лосик, Олег Александрович - 29 април 1975 г

Сигнални маршали

  1. Пересипкин, Иван Терентиевич - 21 февруари 1944 г
  2. Леонов, Алексей Иванович - 6 май 1961 г
  3. Белов, Андрей Иванович - 05.11.1973г
  4. Алексеев, Николай Николаевич - 25 октомври 1979 г

Инженерни маршали

  1. Воробиев, Михаил Петрович - 21 февруари 1944 г
  2. Прошляков, Алексей Иванович - 6 май 1961 г
  3. Харченко, Виктор Кондратьевич - 16 декември 1972 г
  4. Геловани, Арчил Викторович - 28 октомври 1977г
  5. Аганов, Сергей Христофорович - 7 май 1980 г
  6. Шестопалов, Николай Федорович - 6 май 1981г

Вижте също

Връзки