Европейско първенство по волейбол за жени 2021

От Уикипедия, свободната енциклопедия
Отидете на навигация Отидете на търсене
Европейско първенство по волейбол за жени 2021
Подробности за шампионата
Местоположение Сърбия , България , Хърватия , Румъния
градове Белград , Пловдив , Задар , Клуж-Напока
стадиони 4
Дати за квалификационен турнир 6-16 май 2021 г
Време за финален турнир 18 август - 4 септември 2021 г
Брой участници 35
в последния етап 24
Топ места
Чемпион шампион Италия Италия (3-ти път)
Серебряный призёр Второ място Сърбия Сърбия
Бронзовый призёр Трето място Турция Турция
Статистика на шампионата
Посещаемост 130 013 (1 711 на игра)
Изиграни мачове 76
Най-добър играч Италия Паола Егону

Последният кръг от XXXII Европейско първенство по волейбол за жени се проведе от 18 август до 4 септември 2021 г. в Сърбия , България , Хърватия и Румъния . За втори пореден път европейското първенство се проведе в четири държави с участието на 24 национални отбора. Титлата европейски шампион спечели италианският национален отбор за трети път в историята.

Квалификация

Метод на квалификация Команди Метод на квалификация Команди
Организатори Сърбия Сърбия Според резултатите
квалификационен турнир
Група А Беларус Беларус
България България Швейцария Швейцария
Хърватия Хърватия Група Б Швеция Швеция
Румъния Румъния Украйна Украйна
Според резултатите
Европейско първенство 2019г
Турция Турция Група C Гърция Гърция
Италия Италия Испания Испания
Полша Полша Група D Словакия Словакия
Холандия Холандия Финландия Финландия
Германия Германия Група Е Франция Франция
Русия Русия Унгария Унгария
Белгия Белгия Група F чешки чешки
Азербайджан Азербайджан Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина

Финален кръг

Арени

Срещите от финалния кръг на Европейското първенство се проведоха в четири града от четири държави. Stark Arena в Белград , Velodrome в Пловдив , Kresimir Cosic Palace в Задар и BTArena в Клуж-Напока бяха домакини на мачове от една от групите на предварителната фаза. Игрите на 1/8 и 1/4 финалите се проведоха в Сърбия и България; полуфинал, мач за 3-то място и финал - в Белград.

Сърбия Белград България Пловдив Хърватия Задар Румъния Клуж-Напока
Старк Арена Велодрум Дворецът Крешимир Чосич БТАрена
Капацитет: 18 386 Капацитет: 6 100 Капацитет: 8 500 Капацитет: 10 000
Белград Арена, южен вход 1, февруари 2011.jpg Velodrome pd.png Dvorana Visnjik Zadar.jpg Поливалентна зала Клуж 2.jpg
Плейофи от група А Група B 1/8 финали, четвъртфинали Група C Група D

Предварителен етап

Според резултатите от жребия, който се проведе на 20 май 2021 г. в Белград , 24 отбора бяха разделени в 4 групи. На предварителния етап отборите играха в групи в един кръг, като по 4 отбора от всяка група се класираха за плейофите.

Група А

Мачове очила Комплекти Топки
Б (3:2) P (2: 3) V П Б: П V П Б: П
един. Сърбия Сърбия 5 (1) 0 (0) 14 15 2 7 500 405 307 1,319
2. Русия Русия тридесет) 2 (2) единадесет тринадесет 7 1857 443 399 1,110
3. Франция Франция тридесет) двадесет) 9 10 осем 1250 392 386 1,016
4. Белгия Белгия 3 (1) двадесет) осем 10 осем 1250 418 374 1.118
5. Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина 10) 4 (0) 3 3 12 0,250 283 355 0,797
6. Азербайджан Азербайджан 0 (0) 50) 0 един 15 0,067 282 402 0,701
дата Време Проверете Комплекти Докладвай
един 2 3 4 5
19.08 17:00 часа Сърбия Сърбия 3:0 Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина 25:11 25:18 25:14 Докладвай
20.08 17:00 часа Азербайджан Азербайджан 0: 3 Белгия Белгия 13:25 24:26 13:25 Докладвай
20:00 часа Русия Русия 3: 1 Франция Франция 25:19 14:25 25:20 25:18 Докладвай
21.08 18:00 часа Азербайджан Азербайджан 0: 3 Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина 14:25 23:25 17:25 Докладвай
21:00 часа Франция Франция 0: 3 Сърбия Сърбия 14:25 13:25 16:25 Докладвай
22.08 17:00 часа Русия Русия 3:0 Азербайджан Азербайджан 25:16 25:17 25:13 Докладвай
20:00 часа Сърбия Сърбия 3:0 Белгия Белгия 25:21 25:21 25:21 Докладвай
23.08 17:00 часа Белгия Белгия 3: 2 Русия Русия 29:31 21:25 25:13 25:22 15:11 Докладвай
20:00 часа Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина 0: 3 Франция Франция 19:25 14:25 24:26 Докладвай
24.08 17:00 часа Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина 0: 3 Белгия Белгия 23:25 19:25 15:25 Докладвай
20:00 часа Азербайджан Азербайджан 0: 3 Сърбия Сърбия 17:25 20:25 19:25 Докладвай
25.08 17:00 часа Франция Франция 3: 1 Азербайджан Азербайджан 25:19 26:28 25:11 25:18 Докладвай
20:00 часа Сърбия Сърбия 3: 2 Русия Русия 25:22 25:19 16:25 24:26 15:10 Докладвай
26.08 17:00 часа Русия Русия 3:0 Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина 25:12 25:20 25:19 Докладвай
20:00 часа Белгия Белгия 1: 3 Франция Франция 25:27 25:13 19:25 20:25 Докладвай

Група Б

Мачове очила Комплекти Топки
Б (3:2) P (2: 3) V П Б: П V П Б: П
един. България България 4 (0) единадесет) тринадесет 14 4 3500 423 350 1.209
2. Полша Полша 4 (0) 10) 12 тринадесет 5 2600 433 355 1220
3. Германия Германия 4 (1) 10) единадесет тринадесет 6 2,167 434 404 1,074
4. чешки чешки двадесет) тридесет) 6 осем 10 0,800 402 418 0,962
5. Испания Испания единадесет) 4 (0) 2 4 14 0,286 339 424 0,800
6. Гърция Гърция 0 (0) 5 (1) един 2 15 0,133 335 415 0,807
дата Време Проверете Комплекти Докладвай
един 2 3 4 5
18.08 20:30ч България България 3:0 Гърция Гърция 25:20 25:15 25:19 Докладвай
19.08 17:30 ч Испания Испания 1: 3 чешки чешки 25:22 20:25 22:25 20:25 Докладвай
20:30ч Германия Германия 1: 3 Полша Полша 22:25 25:23 21:25 22:25 Докладвай
20.08 17:30 ч чешки чешки 1: 3 Германия Германия 23:25 25:20 23:25 21:25 Докладвай
20:30ч Гърция Гърция 0: 3 Полша Полша 16:25 20:25 19:25 Докладвай
21.08 17:30 ч чешки чешки 1: 3 Полша Полша 25:20 15:25 21:25 18:25 Докладвай
20:30ч България България 3:0 Испания Испания 25:12 25:19 25:21 Докладвай
22.08 16:00 часа Гърция Гърция 2: 3 Испания Испания 22:25 26:24 16:25 25:22 13:15 Докладвай
19:00 часа Германия Германия 3: 2 България България 25:23 16:25 25:21 18:25 15:10 Докладвай
23.08 17:30 ч Гърция Гърция 0: 3 чешки чешки 24:26 26:28 15:25 Докладвай
20:30ч Полша Полша 3:0 Испания Испания 25:15 25:15 25:8 Докладвай
24.08 17:30 ч Германия Германия 3:0 Гърция Гърция 25:20 25:17 25:22 Докладвай
20:30ч България България 3:0 чешки чешки 26:24 25:12 25:19 Докладвай
25.08 17:30 ч Испания Испания 0: 3 Германия Германия 13:25 17:25 21:25 Докладвай
20:30ч България България 3: 1 Полша Полша 18:25 25:21 25:21 25:23 Докладвай

Група C

Мачове очила Комплекти Топки
Б (3:2) P (2: 3) V П Б: П V П Б: П
един. Италия Италия 50) 0 (0) 15 15 един 15 000 402 297 1,354
2. Хърватия Хърватия 4 (0) 10) 12 12 4 3000 373 322 1,158
3. Беларус Беларус 3 (2) двадесет) 7 9 10 0,900 396 417 0,950
4. Унгария Унгария 10) 4 (2) 5 осем тринадесет 0,615 439 470 0,934
5. Словакия Словакия 10) 4 (1) 4 7 тринадесет 0,538 424 461 0,920
6. Швейцария Швейцария единадесет) 4 (0) 2 4 14 0,286 367 434 0,846
дата Време Проверете Комплекти Докладвай
един 2 3 4 5
19.08 17:00 часа Хърватия Хърватия 3:0 Швейцария Швейцария 25:20 25:19 25:21 Докладвай
20.08 17:15 ч Италия Италия 3:0 Беларус Беларус 25:20 25:18 25:16 Докладвай
20:15 ч Унгария Унгария 3: 1 Словакия Словакия 25:20 25:23 20:25 25:18 Докладвай
21.08 17:00 часа Беларус Беларус 0: 3 Хърватия Хърватия 19:25 23:25 15:25 Докладвай
20:00 часа Унгария Унгария 2: 3 Швейцария Швейцария 25:22 23:25 27:29 25:23 11:15 Докладвай
22.08 17:00 часа Хърватия Хърватия 3:0 Словакия Словакия 25:21 25:14 25:13 Докладвай
20:00 часа Италия Италия 3:0 Унгария Унгария 25:16 25:15 25:19 Докладвай
23.08 17:15 ч Словакия Словакия 1: 3 Италия Италия 19:25 18:25 27:25 17:25 Докладвай
20:15 ч Швейцария Швейцария 0: 3 Беларус Беларус 23:25 15:25 15:25 Докладвай
24.08 17:00 часа Унгария Унгария 1: 3 Хърватия Хърватия 19:25 25:21 17:25 21:25 Докладвай
20:00 часа Швейцария Швейцария 1: 3 Словакия Словакия 25:21 14:25 19:25 22:25 Докладвай
25.08 18:00 часа Беларус Беларус 3: 2 Унгария Унгария 20:25 14:25 25:16 25:23 15:12 Докладвай
21:00 часа Хърватия Хърватия 0: 3 Италия Италия 15:25 23:25 14:25 Докладвай
26.08 17:00 часа Словакия Словакия 2: 3 Беларус Беларус 25:18 25:23 23:25 28:30 ч 12:15 Докладвай
20:00 часа Италия Италия 3:0 Швейцария Швейцария 25:17 25:18 27:25 Докладвай

Група D

Мачове очила Комплекти Топки
Б (3:2) P (2: 3) V П Б: П V П Б: П
един. Турция Турция 50) 0 (0) 15 15 един 15 000 405 298 1,359
2. Холандия Холандия 4 (0) 10) 12 12 4 3000 387 288 1,344
3. Украйна Украйна тридесет) двадесет) 9 9 7 1,286 359 346 1,038
4. Швеция Швеция 2 (1) тридесет) 5 6 единадесет 0,545 358 393 0,911
5. Финландия Финландия 10) 4 (1) 4 6 тринадесет 0,462 377 450 0,838
6. Румъния Румъния 0 (0) 50) 0 3 15 0,200 330 441 0,748
дата Време Проверете Комплекти Докладвай
един 2 3 4 5
18.08 20:30ч Румъния Румъния 1: 3 Турция Турция 25:23 10:25 20:25 17:25 Докладвай
19.08 16:00 часа Швеция Швеция 3: 2 Финландия Финландия 24:26 17:25 25:19 27:25 15:13 Докладвай
19:00 часа Холандия Холандия 3:0 Украйна Украйна 25:17 25:12 25:22 Докладвай
20.08 17:30 ч Финландия Финландия 0: 3 Холандия Холандия 10:25 10:25 18:25 Докладвай
20:30ч Турция Турция 3:0 Украйна Украйна 25:14 25:19 26:24 Докладвай
21.08 17:30 ч Финландия Финландия 1: 3 Украйна Украйна 19:25 23:25 28:26 22:25 Докладвай
20:30ч Румъния Румъния 0: 3 Швеция Швеция 21:25 17:25 16:25 Докладвай
22.08 17:30 ч Турция Турция 3:0 Швеция Швеция 31:29 25:21 25:11 Докладвай
20:30ч Холандия Холандия 3: 1 Румъния Румъния 25:12 25:27 25:17 25:14 Докладвай
23.08 17:30 ч Украйна Украйна 3:0 Швеция Швеция 25:23 25:17 25:20 Докладвай
20:30ч Турция Турция 3:0 Финландия Финландия 25:19 25:12 25:15 Докладвай
24.08 17:30 ч Холандия Холандия 0: 3 Турция Турция 21:25 21:25 20:25 Докладвай
20:30ч Румъния Румъния 1: 3 Финландия Финландия 25:18 22:25 22:25 22:25 Докладвай
25.08 17:30 ч Швеция Швеция 0: 3 Холандия Холандия 21:25 20:25 13:25 Докладвай
20:30ч Румъния Румъния 0: 3 Украйна Украйна 15:25 17:25 11:25 Докладвай

Плейоф

1/8 финала Четвърт финали Полуфинали Финалът
29 август, Пловдив
Турция Турция 3
31 август, Пловдив
чешки чешки един
Турция Турция 3
29 август, Пловдив
Полша Полша 0
Полша Полша 3
3 септември, Белград
Украйна Украйна един
Турция Турция един
29 август, Белград
Сърбия Сърбия 3
Сърбия Сърбия 3
1 септември, Белград
Унгария Унгария 0
Сърбия Сърбия 3
29 августа, Белград
Франция Франция 1
Хорватия Хорватия 2
4 сентября, Белград
Франция Франция 3
Сербия Сербия 1
28 августа, Пловдив
Италия Италия 3
Болгария Болгария 2
31 августа, Пловдив
Швеция Швеция 3
Швеция Швеция 0
28 августа, Пловдив
Нидерланды Нидерланды 3
Нидерланды Нидерланды 3
3 сентября, Белград
Германия Германия 1
Нидерланды Нидерланды 1
30 августа, Белград
Италия Италия 3 Третье место
Италия Италия 3
1 сентября, Белград 4 сентября, Белград
Бельгия Бельгия 1
Италия Италия 3 Турция Турция 3
30 августа, Белград
Россия Россия 0 Нидерланды Нидерланды 0
Россия Россия 3
Белоруссия Белоруссия 1

1/8 финала

Дата Время Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
28.08 17:30 Нидерланды Нидерланды 3:1 Германия Германия 25:22 23:25 25:19 25:23 Отчёт
20:30 Болгария Болгария 2:3 Швеция Швеция 25:12 21:25 22:25 25:14 17:19 Отчёт
29.08 17:30 Турция Турция 3:1 Чехия Чехия 25:13 22:25 25:14 25:13 Отчёт
17:00 Хорватия Хорватия 2:3 Франция Франция 25:16 21:25 25:22 22:25 12:15 Отчёт
20:30 Польша Польша 3:1 Украина Украина 21:25 25:21 25:22 25:17 Отчёт
20:00 Сербия Сербия 3:0 Венгрия Венгрия 25:20 25:19 25:17 Отчёт
30.08 17:00 Италия Италия 3:1 Бельгия Бельгия 25:14 23:25 25:17 25:12 Отчёт
20:00 Россия Россия 3:1 Белоруссия Белоруссия 27:25 25:20 19:25 25:23 Отчёт

1/4 финала

Дата Время Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
31.08 17:30 Швеция Швеция 0:3 Нидерланды Нидерланды 25:27 16:25 19:25 Отчёт
20:30 Турция Турция 3:0 Польша Польша 25:18 25:14 25:23 Отчёт
1.09 17:00 Италия Италия 3:0 Россия Россия 25:20 25:8 25:15 Отчёт
20:00 Сербия Сербия 3:1 Франция Франция 22:25 25:18 25:7 25:20 Отчёт

1/2 финала

Дата Время Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
3.09 17:00 Турция Турция 1:3 Сербия Сербия 34:32 26:28 23:25 13:25 Отчёт
20:00 Нидерланды Нидерланды 1:3 Италия Италия 19:25 17:25 25:16 18:25 Отчёт

Матч за 3-е место

Дата Время Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
4.09 17:00 Турция Турция 3:0 Нидерланды Нидерланды 25:20 25:19 25:23 Отчёт

Финал

Сербия Сербия 1:3 (26:24, 22:25, 19:25, 11:25) Италия Италия
Игрок 1 2 3 4 Очки
1 Буша Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Solid black.svg
2 Лазович Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 2 (1, 1, 0)
3 Царич
5 М. Попович Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 13 (7, 5, 1)
8 Миркович
10 Огненович Капитан команды Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 3 (2, 1, 0)
11 Велькович
13 Белица
16 Рашич Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 13 (10, 3, 0)
17 С. Попович (л) Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg
18 Бошкович Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 21 (21, 0, 0)
19 Миленкович Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 4 (3, 1, 0)
20 Благоевич (л)
21 Коцич
Тренер — Зоран Терзич


Сербия Италия
78 Очки 99
44 Атака 56
11 Блок 13
1 Подача 8
22 Ошибки соперника 22

Судьи:
Павел Буркевич (Польша),
Нурпер Озбар (Турция).
Время матча — 1:44 (34+27+22+21).
4 сентября. 20:00.
Белград . « Штарк Арена ». 20 565 зрителей.
Отчёт

Игрок 1 2 3 4 Очки
3 Дженнари Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg
4 Бонифачо
5 Малинов Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Solid black.svg 2 (1, 1, 0)
6 Де Дженнаро (л) Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg
8 Орро Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg
10 Кирикелла Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 5 (3, 2, 0)
11 Данези Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 8 (1, 6, 1)
14 Пьетрини Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 13 (11, 1, 1)
15 Нвакалор
17 Силла Капитан команды Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 20 (15, 3, 2)
18 Эгону Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 29 (25, 0, 4)
20 Парроккьяле Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg
24 Маццаро (л)
29 Д'Одорико
Тренер — Давиде Маццанти

Призёры

Золото Серебро Бронза
Италия Италия
Сара Бонифачо
Анна Данези
Моника Де Дженнаро
Алессия Дженнари
Кристина Кирикелла
Офелия Малинов
Алессия Маццаро
Сильвия Нвакалор
София Д'Одорико
Алессия Орро
Беатриче Парроккьяле
Елена Пьетрини
Мириам Силла
Паола Эгону
Тренер: Давиде Маццанти
Сербия Сербия
Ана Белица
Елена Благоевич
Тияна Бошкович
Бьянка Буша
Стефана Велькович
Йована Коцич
Катарина Лазович
Бояна Миленкович
Сладжана Миркович
Майя Огненович
Мина Попович
Сильвия Попович
Милена Рашич
Сара Царич
Тренер: Зоран Терзич
Турция Турция
Илькин Айдын
Айча Айкач
Симге Шебнем Акёз
Ханде Баладын
Белиз Башкыр
Мерьем Боз
Ясемин Гювели
Зехра Гюнеш
Мелиха Исмаилоглу
Эбрар Каракурт
Джансу Озбай
Бусе Унал
Тугба Шеноглу
Эда Эрдем
Тренер: Джованни Гуидетти

Итоговое положение

Место Команда
1 Италия Италия
2 Сербия Сербия
3 Турция Турция
4 Нидерланды Нидерланды
5 Польша Польша
6 Россия Россия
7 Франция Франция
8 Швеция Швеция
9 Болгария Болгария
10 Хорватия Хорватия
11 Германия Германия
12 Украина Украина
13 Бельгия Бельгия
14 Белоруссия Белоруссия
15 Чехия Чехия
16 Венгрия Венгрия
17 Словакия Словакия
18 Финляндия Финляндия
19 Босния и Герцеговина Босния и Герцеговина
20 Испания Испания
21 Швейцария Швейцария
22 Греция Греция
23 Румыния Румыния
24 Азербайджан Азербайджан

См. также

Ссылки